Bylinné čaje na otoky
- Vřesový čaj: 2 čajové lžičky vřesu obecného přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte. Pijte 2x denně po dobu 3 týdnů.
- Čaj na zlepšení činnosti ledvin: 40 g natě vřesu obecného, 40 g natě celíku zlatobýlu, 20 g natě rozrazilu lékařského, 20 g natě přesličky rolní a 10 g natě šalvěje lékařské. Přelijte 2 lžíce směsi 0,5 1 vroucí vody a nechte přikryté 10 m in u t vyluhovat. Sceďte a pijte vlažný čaj 3x denně po třetině výluhu.
- Na podporu jaterní činnosti při vodnatelnosti si uvařte bylinný čaj: 15 g kořene čekanky obecné, 15 g natě přesličky rolní, 15 g řebříčku obecného, 15 g natě třezalky tečkované. Přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3 šálky denně.
- Odvar z břízy bělokoré je výborný močopudný prostředek, jehož předností je, že nedráždí ledviny, a proto je vhodný při vodnatelnosti. Povařte 5 minut ve 250 ml vody 1 čajovou lžičku jemně nastříhaných listů břízy, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x-3x denně alespoň 2 měsíce. Odvar si uvařte i do koupele proti zduřeninám, vodnatelnosti či pocení nohou.
- Odvar z kořene ostružníku křovitého s medem pijte při otocích a vodnatelnosti: 30 g očištěného kořene mírně naklepaného dejte do 0,5 l vroucí vody a 15 minut vařte, 15 minut vyluhujte, sceďte. Pijte 2x denně ráno a večer nalačno. Stejným způsobem připravíte odvar proti otokům z kořene černého bezu.
- Kořen jehlice trnité podporuje vyměšování a dobře působí při vodnatelnosti: 20 g kořene dejte do 0,5 1 vroucí vody, 15 minut vařte, 5 minut vyluhujte, sceďte. Pijte 3x denně šálek čaje.
Šťávy
- Šťáva vytlačená z mladé rostliny řeřišnice luční nebo řeřišnice horské se užívá při vodnatelnosti, otocích: 100 ml šťávy se rozmíchá nejlépe v 100 ml minerální vodě. Pijte 2x denně. Šťáva působí očistně, omezuje rozklad tělesných šťáv a působí na jejich zlepšení.
Kloktadla na otoky dásní, mandlí
- Na otoky dásní nebo mandlí užívejte kloktadlo z odvaru listů, květů a mladých výhonků ostružníku křovitého: 25 g ostružníku dejte do 0,5 l vroucí vody, 5 minut vařte, 15 minut vyluhujte a mírně teplým odvarem kloktejte několikrát denně.
Tinktury
- Otoky nohou (dolních končetin) – pokud vám natékají nohy, osvědčeným prostředkem proti otokům je vřesová tinktura, které má odvodňovací účinky.
- Užívejte tinkturu z ostropestřce mariánského, která uklidňuje jaterní potíže a otoky s tím spojené.
- Vlaštovičníková tinktura: 90 g čerstvého kořene naložte do 0,5 1 kořalky a po 1 týdnu sceďte. Užívejte 3x denně 1 čajovou lžičku. Vlaštovičník uvolňuje činnost jater, slinivky, ledvin a břišní lymfatický systém.
Koupel proti otokům
- Při otocích nohou každé ráno, když vstanete z jrostele, osprchujete nohy studenou vodou nebo ve studené vodě šlapejte 2-3 minuty. Pak utřete nohy do sucha, oblečte se a ještě poi hodujte na sucho.