Dary od přírody 9 Opar rtu

Opar rtu

Samoléčba, domácí léčba oparu rtu:

 

Úprava životosprávy:

Výskyt oparů upozorňuje na oslabení organismu  nedostatkem vitaminů skupiny B a vitaminu C. Upravte jídelníček a doplňte  chybějící vitaminy a výživné látky.   Často se opary projevují při vyčerpání nebo nachlazení. Důležitý je dostatek  spánku a odpočinek. Při začínajícím nachlazení zahajte okamžitě  domácí léčbu.

 

Bylinné čaje na opar rtu

Smíchejte po 10 g meduňky lékařské, kořene lopuchu plstnatého, kořene  pýru plazivého, listu kopřivy dvoudomé a 5 g listu ořešáku královského:   1 čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml studené vody. Nechte  odstát 2 hodiny, potom ohřejte k bodu varu, 1 minutu vařte, 15 minut  vyluhujte a sceďte. Pijte 2-3 šálky denně. Směs má uklidňující účinek.   Připravte směs 30 g kořene proskurníku lékařského a 30 g kořene kostivalu  lékařského: 2 čajové lžičky směsi veěer přelijte 3 šálky studené  vody. Nechte přes noc macerovat. Ráno přiveďte k varu, ale nevařte.   Půl hodiny vyluhujte, sceďte. Pijte před každým jídlem půl šálku.

 

Obklady na opar

  • Opar potřete mírně rozředěným droždím. Opar vyschne s droždím a zázračně rychle se uzdraví. Je to vyzkoušené. Vliv na léčbu mohou mít nejen látky ve droždí, ale i vitamíny skupiny B, které jsou v něm obsažené.
  • Postižené místo ochlazujte ledem. Lze také zmrazit použitý sáček zeleného  čaje v mrazáku a pak ho přikládat na opar.   Na zmírnění bolesti u pásového oparu můžete opar polévat silným  nálevem ze zeleného čaje. Nechte zaschnout a pak přetřete tekutým  pudrem nebo mastí.
  • Na postižené místo přiložte plátky ze stroužků česneku. Česnek působí  proti virům. Užívejte jej i vnitřně.
  • Lékořice lysá hubí virus způsobující opar. Posypání práškem z kořene  lékořice by mělo hojení oparů urychlit.
  • Yzop lékařský zabraňuje růstu viru oparu na rtech nebo pohlavních  orgánech. Na obklad použijte 30 g sušeného yzopu, přelijte 0,5 l vroucí  vody, 15 minut vyluhujte, sceďte a nechte vychladnout. Do nálevu namočte  čistou látku a přiložte na opar.
  • Smíchejte 50 g kořene proskurníku lékařského a 25 g semene lnu setého.   Směs dejte do 0,5 l vroucí vody, povařte 2 minuty. Nechte vychladnout  a sceďte. Svědivá místa jemně potírejte vatou namočenou v odvaru.
  • Listy podbělu lékařského působí příjemně chladivě. Naklepejte list  střenkou nože, aby se uvolnila šťáva, a přiložte ho na opar. Po hodině  vyměňte.

 

Mast a mazání na opar

Opary potírejte mastí z měsíčku lékařského. Na vodní lázni rozpusťte  100 g čerstvého vepřového sádla a přidejte 5 g měsíčkového květu. Vyjměte  z vodní lázně a nechte pět dnů přikryté vyluhovat, dokud se  sádlo nezbarví oranžově. Směs znovu zahřejte na vodní lázni, až sádlo  zkapalní a květy měsíčku klesnou ke dnu. Přefiltrujte přes jemný filtr  a přelijte do kelímku s víčkem. Skladujete v chladničce.

Stejně můžete  připravit i mast z meduňky lékařské, která obsahuje rostlinnou antivirovou  látku a působí příznivě na opary.

Opar potírejte zubní pastou.

Pokud se chcete zbavit oparu rychle, postižená místa na ústech potřete ušním mazem (cerumenem) . Opar vyschne v průběhu  jednoho dne. Začněte hned při prvních příznacích.

Pin It on Pinterest