Dary od přírody 9 Magazín 9 Nevolnost a cestovní průjem: Přírodní léčba

Nevolnost a cestovní průjem: Přírodní léčba

Magazín | 0 komentářů

nevolnostCestovní průjem je onemocnění zažívacího traktu, které běžně způsobuje řídkou stolici a křeče v břiše. Je způsobeno kontaminovanými potravinami, nebo pitím kontaminované vody. Nebo také velkým stresem. Naštěstí cestovní průjem obvykle není vážný, je jen nepříjemný. Při návštěvě země, kde je klima, sociální podmínky, nebo hygienické normy a postupy odlišné od domovské země, nastává zvýšené riziko vzniku cestovní průjmu.

Příznaky a projevy cestovního průjmu

Silný průjem patří mezi nejúčinnější obranné mechanismy organismu. Tělo se tak zbavuje škodlivých látek a bakterií, které vyvolaly zánětlivý stav sliznic žaludku a střev. Je třeba, aby se přijímal dostatek tekutin, aby se v organismu doplnil úbytek vody i minerálů a předešlo se tak odvodnění.

Mezi nejčastější a klasické příznaky patří:

  • náhlý nástup průchodu tří nebo více řídkých stolic denně
  • naléhavá potřeba vyprázdnit se
  • křeče v břiše
  • nevolnost
  • zvracení
  • horečka

Někdy lidé zažívají středně těžkou až těžkou dehydrataci, přetrvávající zvracení, vysoké horečky, krvavou stolici, nebo silné bolesti v břiše, nebo konečníku.

Kdy zajít k lékaři?

K lékaři byste měli jít i tehdy, když průjem trvá déle než dva dny a provázejí ho horečka či silné břišní křeče. Mezi znepokojující příznaky patří dále vyrážka nebo žloutenka (pokožka a oční bělma zežloutnou), trvalé oslabení organismu a výskyt krve, hnisu nebo slizu ve stolici. Pokud žaludeční a střevní potíže trvají dlouho, případně se nemůžete najíst ani napít, protože okamžitě začnete dávit, je třeba co nejdříve vyhledat lékaře.

Příčiny cestovního průjmu

Obvykle se průjem vyvine po požití jídla nebo vody, která je kontaminovaná organismy z výkalů. Tyto organismy jsou infekční bakterie, viry a parazity, které vstupují do trávicího traktu a přemohou obranné mechanismy lidského těla, což má za následek příznaky tohoto průjmu. Mezi nejčastější příčiny cestovního průjmu patří enterotoxigenní Escherichia coli bakterie. Tato bakterie se připoutá k střevní sliznici a uvolňuje toxin, který způsobuje průjem a břišní křeče. Každý rok miliony mezinárodních cestujících zažijí cestovní průjem. Vysoce rizikové destinace zahrnují mnoho oblastí, jako Střední a Jižní Amerika, Mexiko, Afrika, Střední východ a většina Asie.

Přírodní léčba cestovního průjmu

Vzhledem k tomu, že cestovní průjem má tendenci ustoupit sám, ve většině případů není nutný jakýkoliv zásah. Je důležité pokusit se zůstat hydratovaný bezpečnými tekutinami, například balenou vodou, nebo konzervovanou šťávou.

Lahvový orální rehydratační nápoj

  • 1/2 lžičky soli
  • 1/2 lžičky jedlé sody
  • 4 lžíce cukru
  • 1 litr bezpečné pitné vody

Tinktura z česneku medvědího

Abychom si zachovali léčivou moc česneku medvědího po celý rok, připravíme si z něj tinkturu. Nadrobno nakrájené listy česneku medvědího naložíme do láhve, na podzim i s cibulkami česneku medvědího, bylinu zalijeme 38 až 40 procentní žitnou pálenkou a láhev necháme alespoň dva týdny stát na teplém místě. Z této tinktury se užívá denně čtyřikrát 10 až 15 kapek, zředěných v malém množství vody.

Bylinné čaje

Čaj z třezalky tečkované, měsíčku lékařského, puškvorce obecného, heřmánku pravého, truskavce a šalvěje.

Jak na nevolnost (kinetózu)

Nepříjemným doplňkem prázdninových výletů bývá cestovní nevolnost. Problémem jsou hlavně rychlé změny směru, zejména tehdy, když člověk nemá možnost kontroly situace zrakem. Zjednodušeně by se dalo říci, že je to stav, kdy vnitřní ucho vysílá do mozku signál o pohybu, ale zrakové receptory ho nevnímají. Při dodržení určitých pravidel a včasného užití léků se jí však dá vyhnout.

Dostupné léky na kinetózu

  • Kinedryl – nejúčinnější lék
  • Travel – Gum (žvýkací tablety)
  • Cocculine (homeopatikum)
  • Ginger (antiemetikum / lék proti zvracení)

Kinetóza – bylinná léčba

Hloh jednosemenný

Jedna vrchovatá čajová lžička hlohu (používají se listy a květy) na šálek se zalije horkou vodou, nechá se půl minuty stát, procedí se a během celého dne se po doušcích pijí dva šálky čaje.

Tinktura z hlohu jednosemenná

Láhev se naplní čerstvě nasbíranými květy a bobulemi hlohu ve stejném poměru a zalije se 38 až 40 procentní žitnou pálenkou. Láhev se odloží alespoň na dva týdny na teplé místo. Z takto získané tinktury se denně užívá 4 až 10 kapek.

Řebříček obecný

Jedna vrchovatá čajová lžička žebříčku na šálek se zalije horkou vodou, nechá se půl minuty stát, procedí se a denně se po doušcích pije jedna až dva šálky.

VIDEO: Poruchy trávení – zácpa, průjem, pálení žáhy


0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest