Bylinné čaje na krevní sreženiny
- Smíchejte 20 g květu tužebníku jilmového, 20 g listu břízy bělokoré a 20 g mařinky vonné: 2 čajové lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně.
- Dejte 2 čajové lžičky kořene a listu pampelišky (smetanky lékařské) do 200 ml vroucí vody, vařte 5 minut, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně.
- Připravte směs 20 g kůry kaštanovníku (jírovce maďalu), 20 g kůry vrbové (vrby bílé), 20 g natě řebříčku obecného a 20 g natě routy vonné: 1 lžíci směsi dejte do 300 ml vody, 5 minut vařte, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte šálek 2x denně.
Tinktury
- Tinktura z kaštanu koňského (jírovce maďalu): zralé plody nastrouhejte do třetiny výšky láhve a přelijte lihem. Vyluhujte 14 dnů, občas láhví zatřepejte a nakonec přeceďte. Užívejte 3x denně 40 kapek po jídle. Hotovou tinkturu zakoupíte i v obchodě s bylinami.
- Na srážlivost krve si udělejte stejným způsobem jako z kaštanu koňského i tinkturu z kořene mydlice lékařské.
Obklady
- Jakmile se zanítí křečové žíly nebo se začnou tvořit uzly, začněte každý den nohy zavinovat do studených obkladů z tvarohu, a to obě, i zdravou.
- Pokud zanedbané křečové žíly zduří a praskají, je nutné použít studené obklady z odvaru přesličky rolní a šalvěje lékařské.
Mazání
- Vtírejte ráno a večer do oblasti křečových žil neředěný jablečný nebo vinný ocet. Vnitřně užívejte denně 2 čajové lžičky octa rozředěné ve sklenici vody. Během 4-6 týdnů dojde ke zlepšení.