Dary od přírody 9 Magazín 9 Hlavně nepijte jen vodu z kohoutku, upozorňuje odborník na detoxikaci

Hlavně nepijte jen vodu z kohoutku, upozorňuje odborník na detoxikaci

Magazín | 0 komentářů

Přírodní lékař s bohatými zkušenostmi David Frej radí, jak se „vyčištěním“ zbavit zánětů

David Frej se po dokončení lékařské fakulty na Karlově univerzitě v Praze několik let živil jako interní lékař. To mu ale pro chápání lidského těla nestačilo. Posledních 15 let se zabývá holistickou a přírodní medicínou, kterou studoval v Londýně. Alternativní medicíně a výživě se věnoval i v Indii, Rakousku a v USA. Věří, že hlavní příčinou všech našich obtíží je zánět v těle, o němž často ani nevíme. Pomoci může přírodní strava a detoxikace organismu.

Co je vlastně skrytý zánět a jak se v těle projevuje?

Akutní zánět je v podstatě reakce imunitního systému na určité faktory, které mohou chránit naše zdraví. To znamená, že když se někde poraníte, tak zánět je vlastně život zachraňující mechanismus, kterým imunitní systém reaguje na nějaké poškození, případně infekci, tedy na něco, co by nás mohlo ohrozit na životě. To je v pořádku. Problém nastává ve chvíli, kdy tato zánětlivá reakce v těle přetrvává týdny, měsíce a roky.

Pokud budete pít jen nevhodné různé slazené limonády nebo bohužel jen vodu z kohoutku, bude docházet k narušení střevní mikroflóry.

Zatímco akutní zánět nám zachraňuje život, chronický skrytý zánět nás může zabít. Vyvolává spoustu chronických potíží, i takových, které si vůbec nemusíme dávat do souvislosti. Kolik lidí běžně řekne, že cukrovka je spojená se zánětem? Že rakovina je z velké části následkem chronického zánětu v těle? Nebo že infarkt či mrtvice je vlastně důsledkem zánětu, nikoli pouze zvýšeného cholesterolu, jak se donekonečna tvrdí? Pravá prapříčina těchto onemocnění je zánět. To je zásadní faktor, který vede k různým chronickým poškozením a nemocem, i těm vážným, které nás ohrožují na životě, včetně například rakoviny.

Kdy tedy začíná být skrytý zánět nebezpečný?

Je třeba vědět, že chronický zánět způsobuje, nebo je jedním z hlavních faktorů vzniku cukrovky, obezity, nemocí srdce, alergií, ale i psychických obtíží, například deprese. Ve své knize Zánět – skrytý zabiják jsem popsal, co to vlastně zánět je, jak se liší akutní a chronický, čím je ten chronický nebezpečný. Nemocí, zejména těch civilizačních, přibývá, jsou častější než kdy dříve a lidé logicky hledají cesty, jak se uzdravit, jak pomoci sobě i blízkým.

Chronický zánět často není pozorovatelný ani při důkladném vyšetření na magnetické rezonanci, na CT, ultrazvuku ani v krevních testech. Pokud máte akutní zánět, tak zpravidla vyskočí při krevních testech hodnoty CRP (C-reaktivní protein) nahoru, ale u chronického zánětu to tak vůbec nemusí být. Rozumné tedy je, abychom se začali o své tělo starat preventivně, kdy ještě nepociťujeme žádné vážnější obtíže. To je krok ke zdravé budoucnosti.

Pozná ale i tak věda rozdíl mezi chronickým a akutním zánětem?

Samozřejmě víme, proč vzniká akutní zánět. Tento mechanismus se sice rozkryl detailně v relativně moderní době, avšak už římský učenec Celsus popsal čtyři základní známky projevu zánětu. U chronického zánětu známe jen některé souvislosti. Víme třeba, že některé záněty ovlivňují i vzdálené orgány. Například krvácivý zánět dásní má přímou souvislost s rizikem infarktu. Vědci zatím nejsou schopni prokázat, z jakého důvodu, ale rozhodně víme, jak takový zánět řešit, jak se s ním vypořádat, aby nám nehrozil tím, že se rozvine v nějakou chronickou nemoc. Víme, že chronický zánět přetrvává, protože jíme nevhodné potraviny. Musíme myslet na potravinovou intoleranci, může to být i vliv nějakých chemikálií z vnějšího prostředí, stresu, ale i projev zhoršeného metabolismu.

Lidé, kteří mají v těle hodně tuku, si vlastně udržují chronický zánět, říká David Frej

Příčinou chronického zánětu mohou být i mononukleóza, borelióza, paraziti i škodliviny v ovzduší, pokud je dýcháme. Je prokázáno, že člověk, než ráno vůbec vyrazí do práce, používá různé kosmetické a čisticí prostředky, je vystaven dvěma až třem stovkám druhů chemikálií, tedy látek vyvolávajících záněty. A i zde se dostáváme zase ke stravě, která je na vrcholu, co se týče příčinného faktoru i léčby.

Jakým způsobem pak chronický zánět ohrožuje imunitu?

Cukrovka, rakovina, nádorová onemocnění, autoimunní nemoci jako roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, zánět štítné žlázy, též migrény, kožní nemoci, zažívací obtíže, nadváha a obezita. To vše souvisí se zánětem. Třeba tukové buňky vylučují zánětlivé látky. Lidé, kteří mají v těle hodně tuku, si vlastně udržují chronický zánět. Zánět způsobují i alergie a astma. Špatná střevní mikroflóra, která se vyznačuje problémy se stolicí, tím, že se často střídá zácpa s průjmem. Tento problém se dá například řešit tak, že omezím potraviny, na které mám intoleranci nebo alergii, a podpořím imunitu.

Účelem detoxikace je odstranit odumřelé buňky a tkáně, které se v organismu hromadí.

Zánět je totiž také z opačného úhlu pohledu projevem slabé či narušené imunity. Když si necháte změřit vitamin D, zjistíte s vysokou pravděpodobností, že ho máte v krvi nedostatek. A přitom to je nejdůležitější vitamin pro imunitní systém. Je třeba si hlídat častější virózy, bolesti v krku, nachlazení, dutiny. Jestliže něco z toho řeším, mám problémy s imunitním systémem. A jestliže to nebudu řešit, hrozí zánět a nějaká vážnější nemoc. Spustí se aktivita některých genů, které ovlivňují vylučování zánětlivých látek, vyplývající z narušené činnosti imunitního systému, a umožní, aby se začaly šířit rakovinotvorné buňky, které v sobě máme každý den. U každého z nás denně vzniká riziko, že onemocníme.

Setkáváte se ve své praxi s chronickými záněty často?

V podstatě každodenně. To byl vlastně také důvod, proč jsem napsal dvě knihy o zánětu a třetí připravuji. Nejčastěji se jedná o intolerance potravin, které mnozí nepoznají. Přitom lze vyloučit lepek, čímž se zbavíte nejen zažívacích, ale také třeba psychických obtíží. V knize, kterou jsem o zánětech napsal, tomu věnuji desítky stránek, ale pokud bych to měl shrnout: Chce to upravit jídelníček, zařadit do svého života bylinnou terapii a detoxikaci, mít kvalitní spánek a snižovat dlouhodobý stres.

Mnohé nemoci začínají poruchou trávení, proto je nutné upravit stravu a trávení jako první předpoklad našeho vyléčení.

Jakou očistu byste doporučil, pokud se někdo potřebuje zánětu zbavit?

Detoxikace není nic nového pod sluncem. V Orientu a Egyptě se detoxikace používala už před několika tisíci lety. Základem je změna stravy. Mnoha studiemi je prokázáno, že mezi čtyři nejdůležitější i nejčastější potravinové alergeny se řadí lepek a mléčné výrobky. Takže doporučuji nahradit obyčejné pečivo tím bezlepkovým, hlavně bez pšenice. Mléčné výrobky můžete na čas vynechat úplně, tělo je nepotřebuje.

Dobrým receptem na jednoduchou domácí detoxikaci jsou odlehčovací dny, kdy se jí pouze vařená zeleninová polévka, vždy po dvou hodinách. K tomu se pije horká, převařená voda s citronem. V termosce udrží teplotu, takže se může celý den po doušcích popíjet v rozmezí půl hodiny v množství jednoho decilitru. Během jednoho až dvou dnů se tak spálí hodně toxinů.

Pak je samozřejmě možné si objednat detoxikační pobyty. My například zajišťuje šesti až desetidenní u nás i v zahraničí. Jde o detoxikační a regenerační programy, zaměřené na omlazení organismu, léčbu pro zvýšení potence a plodnosti. Pobyty prospívají skoro u všech chronických nemocí, jsou ale vhodné i jako prevence. Klientovi se tu dostává kompletní péče odborníků. Pořádáme přednášky, děláme tradiční olejové masáže, bylinné relaxační a zdravotní koupele, toxiny odstraňujeme i díky speciálním aplikacím oleje na hlavu, ale olej aplikujeme i na oblast srdce kvůli srdečním nemocem a krevnímu oběhu. Je možné cvičit jógu nebo dechové a relaxační cviky. A individuální stravu z biopotravin připravuje náš kuchař.

Na jakém mechanismu taková očista funguje?

Existuje mnoho detoxikačních programů, které se liší intenzitou, náročností a zaměřením. Pokud jste zdraví, mladí, žijete bez stresu, pak je váš organismus schopen odbourávat a vylučovat škodliviny dříve, než způsobí nějaké škody na lymfatickém systému, játrech, ledvinách, střevech a pokožce. S pomocí těchto detoxikačních orgánů se toxiny vylučují potem, močí, dechem a stolicí. Pokud jsou ale tyto orgány přetíženy přísunem velkého množství škodlivých a odpadních látek, nefungují správně a jsou oslabené. To se děje například během  nemoci, ve stáří, ale i při stresu či špatné životosprávě. Pak musíme tyto orgány v jejich činnosti podpořit, jinak se toxiny ukládají v těle. Detoxikace je totiž prostředek k obnovení rovnováhy v organismu. Účelem detoxikace je odstranit odumřelé buňky a tkáně, které se v organismu hromadí.

Kdy je nejvhodnější období pro započetí očisty?

Jaro a podzim. V tomto období lze přistupovat k odlehčovacím dnům, které zároveň podporují činnost jater a ledvin. Taková detoxikace je neobyčejně účinná v tom, že pomáhá organismu rychle řešit potíže tam, kde vznikají příznaky akutního onemocnění. Mezi takovéto příznaky patří horečka, zánět, bolest a podobně.

Mohl byste nastínit schéma jídelníčku vhodného pro redukci zánětu? Jaká strava naopak zánět podporuje?

Obecně platí, že rostlinná strava má převažovat a živočišné potraviny máme omezit, tedy zejména smažené, vepřové maso a mléčné potraviny. Je důležité, a zkušenosti s klienty tomu nasvědčují, že každý může odpozorovat, co mu škodí. Základní postulát otce západní medicíny Hippokrata již před 2500 lety zněl: léčit stravou. Tento princip považoval za jeden z nejdůležitějších. Strava tedy patří k zásadním faktorům ovlivňujícím naše zdraví. Mnohé nemoci začínají poruchou trávení, proto je nutné upravit stravu a trávení jako první předpoklad našeho vyléčení. „Jsi tím, co jíš,“ říká přísloví.

Na trhu je k dostání nepřeberné množství potravin, které spíše škodí lidskému zdraví, než aby mu prospívaly. Většina lidí neustále konzumuje stejné potraviny každý den. A to je další z příčin chronického zánětu. Pokud budete jíst denně nějakou potravinu, která není příliš vhodná, třeba běžnou pšenici v houskách, rohlících či v chlebu, může vám to způsobit dráždění střevní sliznice a také syndrom propustného střeva, který vyvolává zánět v těle. Když si dáte pozor a zaměříte se na pestřejší stravu, omezíte vliv nežádoucích látek na organismus.

MUDR. DAVID FREJ

Ve své praxi se zabývá léčbou chronických, zejména civilizačních nemocí, řešením vleklých zánětů v těle jako příčiny nemocí, výživou, detoxikací a regenerací organismu. Jeho systém vychází z kombinace východní a západní medicíny, funkční medicíny zaměřené na úpravu metabolismu a odstranění zánětu, detoxikace, individuální stravy včetně řešení potravinové intolerance a alergií. Též v diagnostice používá jak západní techniku (krevní odběry, imunologické testy), tak metody funkční medicíny. Přednáší o výživě, detoxikaci, civilizačních nemocích a přírodní medicíně.

Jsou tam ale i další věci, jako například pitný režim. Pokud budete pít jen nevhodné různé slazené limonády nebo bohužel jen vodu z kohoutku, bude docházet k narušení střevní mikroflóry. Dejme tomu, že nemáte na to, abyste zakoupili dražší filtr. Tak si alespoň kupte nějaká probiotika v lékárně. Ano, některé potraviny mohou být pro někoho nedostupné, ale lze zvolit alternativu, která je cenově přijatelná. Tím budete zároveň pečovat o svůj imunitní systém. Stále opakuji, že většina lidí má slabý imunitní systém. Potom nastává chronický zánět, případně i rakovina.

Jaké další faktory zapříčiňují vznik chronického zánětu?

Antibiotika a další léky, jako jsou nesteroidní antirevmatika či léky na překyselení… Ale zejména jsou to klasické neduhy dnešní doby jako stres, nedostatek odpočinku, nekvalitní spánek, nedostatek vhodného pohybu a hromadění toxických látek v těle…

Lze se zánětu zbavit zcela?

Nevím, jestli je to zrovna jednoduché, ale způsob existuje. Na začátku je rozhodnutí, které záleží na motivaci, víře a vůli. Aktivní změna, kterou začíná prevence a uzdravení ze zánětu a chronických nemocí, je daleko méně pohodlná než pouhé užívání léků. Ale jen tak máte své zdraví pod kontrolou a odměnou je kvalitní a dlouhý život.

Doporučuji si udělat test, abyste zjistili, jak jste na tom se zánětem. Dále nějaké krevní testy, rozhodně sedimentaci a CRP, což je nejpoužívanější test ke zjištění zánětu v těle. Potom omezit různé chemické čisticí a prací prostředky, běžnou kosmetiku, vyzkoušet takové přípravky, které mají co nejméně chemických ingrediencí. Ve stravě se více zaměřit na potraviny, které mají protizánětlivý účinek. Tedy konzumovat různé druhy zeleniny, omezit lepek, mléčné výrobky a rafinované rostlinné oleje i margaríny, případně si udělat pravidelně detoxikaci, tedy očistu těla, a to asi tak dvakrát za měsíc, aby se zbavilo odpadních látek. A zároveň je třeba podpořit činnost jater, protože játra jsou hlavní detoxikační orgán. Pak je samozřejmě třeba dostatečně pravidelně spát, trochu se hýbat, vhodná je chůze, provádět zmíněnou očistu, věnovat pár minut dýchání a protistresovým technikám a nastavit si pravidelný režim, a to nejen u spánku.

zdroj: www.flowee.cz

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest