Jakékoliv krvácení z konečníku musí být vždy vyšetřeno proktologem, aby nezastínilo jiné závažné onemocnění! I když máte hemoroidy, měli byste podstoupit rektoskopii nebo kolonoskopii k vyloučení krvácení z vyšší etáže trávicího traktu!
Domácí léčba hemeroidů, hemoroidů, zlaté žíly
Režimová opatření
- Včasná léčba je předpokladem toho, že se stav nebude zhoršovat. Velmi jednoduchým dietním opatřením a úpravou životního stylu napomůžete obnovení správné funkce střev a předejdete zácpě.
- Určete si a vymezte čas na pravidelnou stolici a tím si vytvoříte podmíněný reflex vyprazdňování, nejlépe ráno po vypití sklenice vody.
- Dbejte na dostatečné množství vlákniny ve stravě. Obsahují ji celozrnné obiloviny, celozrnné pečivo, těstoviny, rýže natural, ovoce, zelenina, kysané zelí, ořechy, luštěniny, kyška a tvaroh.
- Vyhýbejte se konzumaci jídel, která mohou místně dráždit – jsou to kořeněná jídla, alkohol, nadměrné množství kávy.
- Dodržujete správné hygienické návyky. Obyčejný toaletní papír obvykle nedostačuje k tomu, aby bylo možné zbavit se spolehlivě zbytků stolice. Po použití toalety nejprve očistěte řitní otvor suchým způsobem. K tomu použijete jemný papír s několika vrstvami, který kůži nedráždí. Hrubý a tvrdý toaletní papír dráždí kůži a vyvolává zanícení. Pro pečlivou hygienu při hemoroidech je třeba konečník dočistit vlhkým způsobem: na bidetu nebo sprchou osprchujte konečník jemným proudem vlažné vody. Potom pár vteřin sprchujte konečník ledovou vodou a jemně vysušte bavlněným ručníkem. Nesedávejte si na tvrdé a chladné místo a vždy si pod sebe dejte polštářek.
- Pravidelným aktivním pohybem udržíte aktivní i činnost střev. Věnujte se plavání, chůzi a turistice, cvičení (denně stačí 30 minut). Vyhýbejte se aktivitám, které vyžadují dlouhé setrvávání vsedě, jako je cyklistika, jízda autem či jízda na motocyklu.
- Dodržujte dostatečný denní příjem tekutin, to je 1,5-2 l denně.
- Naučte se tréninkem ovládat svěrače konečníku a pánevního dna. V intervalu 2-3 sekundy provádějte 20-30 stahů konečníku a zase ho uvolňujte. Cvičení opakujte několikrát během každého dne.
- V jídelníčku zvyšte příjem vitaminů C, E a bioflavonoidů. Tato kombinace urychluje hojení, zabraňuje krvácení hemoroidů a zpevňuje krevní cesty. Nejlepšími zdroji jsou: černý rybíz, brokolice, zelí, sušené meruňky, slunečnicový olej, slunečnicová semena, špenát, oves a ovesné vločky (v podobě kaší), tmavě zelená zelenina a hlavně klíčky vojtěšky, která posiluje cévy ve střevech svým větším obsahem vitaminu K. Jablka i hrušky obsahují dostatek pektinu, který rovněž přispívá ke zdravému slávu střeva.
- Vyhýbejte se smaženým masovým a sladkým pokrmům, dále červenému vínu, čokoládě a kakau, coca-cole, černému čaji.
- Vyvarujte se horkých a dlouhotrvajících koupelí.
- Předcházet zácpě pomáhají lněná semínka: před každým jídlem řádně ozkoušejte a hodně zapijte 1 lžíci lněných semínek. Pomáhá to vytvořit ve střevech sliz, a tak předcházet zácpě.
- Noste zásadně bavlněné prádlo. Silonové prádlo stav hemeroidů zhoršuje.
Bylinné čaje
- Připravte směs 15 g krušiny olšové, 10 g květu trnky obecné, 10 g listů meduňky lékařské, 10 g květu řebříčku obecného a 5 g květu arniky (prhy chlumní): 1 lžíci směsi spařte ve 250 ml vody, 15 minut vyluhujte, sceďte a pijte vlažné 2x denně před jídlem. Vždy čaj připravujte čerstvý.
- Smíchejte 15 g kopřivy dvoudomé, 10 g pampelišky (smetanky lékařské), 30 g řebříčku lékařského a 30 g natě jablečníku obecného: 1 lžíci směsi vařte 2 minuty v 0,5 1 vody, nechte 10 minut vyluhovat a popíjejte během dne.
Tinktury na hemeroidy, hemoroidy, zlatou žílu
- Tinktura z kaštanu koňského: 3x denně 15 kapek.
- Tinktura z listů kopřivy: 3x denně 15 kapek.
Obklady a koupele
Obklady, koupele a čaje se připravují z bylin se svíravým účinkem, jako je například dubová kůra či svízel syřišťový.
Obklady na vyhřezlý konečník
- Kořen kostivalu lékařského: 2 čajové lžičky kořene přelijte 200 ml vroucí vody, přikryté vyluhujte 15 minut. Do teplého záparu namočte bavlněnou plenku a přikládejte na konečník jako obklad. Pomáhá to k pročištění konečníku a zabraňuje praskání drobných cévek.
- Měsíček lékařský: 1 čajovou lžičku měsíčku lékařského přelijte 150 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte a přikládejte ve formě teplého obkladu. Zmírňuje to bolest v řitním otvoru.
- Připravte směs 20 g květu heřmánku pravého, 15 g semen lnu setého a 15 g dubové kůry: 2 lžíce směsi zalijte 0,5 l vody o pokojové teplotě na 6 hodin. Omývejte výluhem nebo přikládejte obklady na postižené místo 3x denně.
Sedací koupele
- Připravte směs 20 g heřmánku pravého, 20 g květu kaštanu (jírovce maďalu) a 20 g lnice obecné: 1 vrchovatou lžíci spařte v 1 l vroucí vody, nechte 10 minut vyluhovat a sceďte. Ve vlažném odvaru provádějte lx či 2x denně sedací koupel 10 minut.
- Převařte 10 g dubové kůry v 0,5 l vody, 15 minut vyluhujte, sceďte a ve vlažném odvaru provádějte 2x denně sedací koupel 10 minut.