Domácí léčba dny
- Máte-li dědičně dispozice k onemocnění dnou, měli byste ve svém jídelníčku omezit nebo úplně vyloučit ryby, maso, a hlavně drůbež, brambory, fazole. Dále všechny potraviny s vysokým obsahem purinu, mezi něž patří hlavně vnitřnosti, například játra, brzlík a ledviny, dále korýši, některé konzervované ryby – sardinky, herinky a ančovičky. Nepoužívejte dolomit a vyhýbejte se výrobkům obsahujícím kosti. Mezi vegetatány není dna obvyklá pravděpodobně proto, že bezmasá strava má většinou nízký obsah purinu, tedy látky, která abnormálně zvyšuje hladinu kyseliny močové v krvi (což je příčinou dny).
- Kyselina močová se může v těle hromadit po řadu let, aniž by způsobovala nějaké potíže. Akutní záchvat se většinou objeví náhle. Doplněk, který je prospěšný při akutním záchvatu, jsou omega-3 mastné kyseliny, lež jsou obsaženy v rybím tuku, který zakoupíte v tabletách v lékárně, nebo v oleji ze světlice barvířské a lněném oleji. Místo klasického tuku používejte při vaření tyto oleje nebo 3x denně snězte 1 čajovou lžičku oleje před jídlem. Mírnit záněty pomáhají také vitaminy C a E.
Režimová opatření a doporučení
- Pijte hodně vody, alespoň 1,5 l denně, aby se vnitřní prostředí těla zředilo a snížila se hladina kyseliny močové.
- Nepijte alkohol! Ten může vyvolat dnavý záchvat.
- Pokud se záchvaty objevují často – zkuste zhubnout. Nadváha hraje velkou roli při vzniku záchvatů dny.
- Z jídelníčku vyřaďte tuky, rafinovaný cukr, nadbytek bílkovin, vnitřnosti, ančovičky, kuřecí maso, luštěniny, špenát, chřest, květák, brokolici, houby.
Prostředky proti dně z celeru
- Celerová šťáva z odšťavovače: denně stačí vypít 100 ml čerstvé šťávy.
- Celerová semínka: 2 čajové lžičky semen přelijte 200 ml studené vody, nechte přes noc vyluhovat a sceďte. Pijte 3x denně.
- Celerová pomazánka: 100 g očištěného celeru nastrouhejte najemno, přidejte 200 g tvarohu, 2 stroužky česneku, dochuťte solí a bylinkami. Natírejte na celozrnný chléb.
Jiné prostředky proti dně
- Třešně jsou starý lidový recept proti dně. Množství 250 g čerstvých nebo kompotovaných třešní velmi snižuje hladinu kyseliny močové v krvi. Podobný účinek mají višně, jahody a borůvky. Dobře působí i třešňová a borůvková šťáva.
- Libeček lékařský přidávejte do čajů i do jídla, nať čerstvou i sušenou. Libeček čistí krev a celý organismus, zlepšuje oběh krve, léčebně pomáhá při zánětlivých onemocnění kloubů a dně.
- Na podzim si nasušte kořen pampelišky: očistěte ho, nakrájejte na kostičky a sušte na teplém místě. Přidávejte 1 lžíci kořene do 2 l polévky ke konci vam. Působí preventivně, podporuje vylučování sodíku a kyseliny močové.
Bylinné čaje na dnu
- Čaj z kopřivy dvoudomé zbavuje tělo nadbytku kyseliny močové. Dejte 2 čajové lžičky sušené kopřivy na 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a pijte 3x denně po dobu 5 týdnů. Můžete provádět i čajovou koupel postiženého místa.
- Naše babičky při dně používaly močopudné byliny: smíchejte 25 g kořene (či natě) pýru plazivého, 20 g natě pampelišky (smetanky lékařské) a 20 g natě rdesna ptačího. Přelijte 2 lžíce této směsi 0,5 l vroucí vody a přikryté nechte 15 minut vyluhovat. Přeceďte a pijte 3x denně, pokaždé třetinu výluhu.
- Při zánětu kloubu použijte směs bylin: smíchejte 30 g kořene a listu pampelišky (smetanky lékařské), 30 g listu břízy bělokoré, 20 g řebříčku obecného, 30 g listu kopřivy dvoudomé a 20 g přesličky rolní. Vrchovatou lžíci směsi zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut vyluhovat. Pijte 3x denně po dobu 4 týdnů.
Tinktura proti dně
- Tinkturu z březových pupenů, kterou zakoupíte v obchodě s bylinami nebo si ji můžete sami vyrobit, kapejte do vody 3x denně po dobu 6 týdnů.
- K potírání bolestivých kloubů použijte 50 g březových pupenů z břízy bělokoré na 0,5 l lihu, 3 týdny vyluhujte, sceďte. Bříza bělokorá působí podobně jako kopřiva dvoudomá na látkovou přeměnu purinů, a napomáhá tak vylučování močové kyseliny.