Režimová opatření:
- Nejduležitější je vypotit se, co nejvíce si odpočinout a dobře se vyspat.
- Je třeba zvýšit příjem tekutin, které pomáhají čistit organismus. Nejlepší jsou bylinné čaje.
- Pokud nemáte chuť na jídlo, nenuťte se do něj, organismus chce půst. Při vyšší tělesné teplotě máte zrychlený tep, dýchání atd. Tělo se potřebuje zmobilizovat a zlikvidovat bakterie a viry. Proto těžká, tučná, masitá strava je v tomto případě pro organismus zátěží. Nejdůležitější je dodržovat pitný režim, příjem tekutin je dobré oproti běžnému režimu zvýšit.
- Pravidelné procházky za každého počasí posilují imunitní systém, a stáváte se tak odolnější i vůči chřipce.
- V období chřipkových nákaz od podzimu do pozdního jara neopomínejte zvýšit přísun vitaminu C, například šípkovým čajem nebo rakytníkovým sirupem.
- Křenový sirup na chřipku, chrapot a kašel: nastrouhaný křen zasýpejte cukrem. Křen pustí šťávu a tu užívejte 3x denně po jedné čajové lžičce. Sirup odhleňuje, celkově posiluje tělo a zajišťuje přísun vitaminu C.
- Předcházejte vyčerpání a prochladnutí. Pokud k tomu již dojde, udělejte si horkou koupel a pak odpočívejte v teple a popíjejte teplý čaj.
- Nedostatečné oblečení v chladných měsících může vést k prochladnutí. Naopak nadměrné oblékání způsobuje pocení a zapaření, což je nejlepším prostředím pro viry.
- V místnosti, kde přebýváte, dobře větrejte, ale vyvarujte se průvanu i průvanu z klimatizace.
- Zvyšte vlhkost vzduchu v místnosti, kde pobýváte. Ideální je odpařování vroucí slané vody.
- Pravidelně se otužujte. Po koupeli se krátce osprchujte studenou vodou. Jedenkrát týdně můžete navštěvovat saunu.
- Horká koupel nohou pomáhá odstranit bolesti hlavy a zduření nosní sliznice.
- Často se po vypocení převlékejte, ať zbytečně nejste v mokrém oblečení. Používejte bavlněné prádlo i pyžamo.
- Masáže celkově povzbuzují imunitní systém. Osvědčená je jalovcová nebo tymiánová mast.
- Vylučte z jídelníčku sladkosti, koláče, cukr, med. Vysoký příjem cukrů zabraňuje imunitnímu systému pracovat naplno a zahleňujc organismus. Omezte také příjem tuků. Jezte jenom lehce stravitelnou potravu, ať zbytečně nezatěžujete tělo. Nejvhodnější je krátce povařená zelenina, těstoviny nebo rýže.
- Nekuřte ani nepijte alkohol! Z alkoholu se doporučuje pouze čaj se slivovicí nebo rumem a hned si lehnout a vypotit se.
Bylinné čaje
- Máta peprná zlepšuje trávicí potíže, nutkání ke zvracení a žaludeční křeče. 1 čajovou lžičku máty přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.
- Mateřídouška, tymián a majoránka uvolňují křečovitý kašel, mají antibakteriální a antivirový účinek. Připravíte je stejně jako mátu.
- Heřmánek pravý léčí zanícenou sliznici dýchacích cest. Azulen obsažený v heřmánku obsahuje protizánětlivé látky. 2 čajové lžičky květu heřmánku přelijte 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.
- Směs 2 čajových lžiček květu černého bezu, 2 čajových lžiček květu lípy obecné přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte a popíjejte horké po doušcích. Květ černého bezu a květ lípy podporují pocení a zmírňují kašel, zvyšují obranyschopnost organismu. Pocením se zintenzivní látková výměna a tělo se zbavuje virů a bakterií.
- Přelijte 1 vrchovatou lžíci sušených drcených šípků (z růže šípkové) 0,5 l vroucí vody, 15 minut vyluhujte. Sceďte a popíjejte do vychladnutí.
- Na rychlé vypocení vytvořte směs po 1 dílu květu černého bezu, květu lípy obecné, květu podbělu lékařského, listu jitrocele kopinatého, dobromysli obecné, truskavce ptačího a máty peprné: směs bylin spařte 250 ml horkého červeného vína a přeceďte. Můžete osladit medem. Nápoj vypijte horký a ihned ulehněte, pořádně se přikryjte a po chvilce pocítíte silné pocení.
- Připravte směs 5 g kořene lékořice lysé, 30 g podbělu lékařského, 30 g kořene proskurníku lékařského: spařte 1 lžíci směsi 200 ml vroucí vody, nechte přejít varem, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.
- Spařte 10 g heřmánku pravého 250 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a pak sceďte. Pro děti můžete přisladit medem.
- Hrst květu lípy obecné spařte 250 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte, přidejte vymačkanou šťávu z půlky citronu a vymačkanou šťávu z jedné střední cibule. Horký čaj oslaďte medem a vypijte před spaním.
- Čaj při chřipce a nachlazení: připravte po 30 g květu černého bezu, květu lípy obecné, květu heřmánku pravého, nať máty peprné a nať mateřídoušky úzkolisté. Přelijte 1 lžíci 200 ml vroucí vody. Přikryjte a nechte 10 minut vyluhovat. Za jeden den vypijete 4 šálky. Můžete osladit 1 čajovou lžičkou medu.
- Různé druhy zánětů zvyšují tělesnou teplotu a vyvolávají nepříjemnou zimnici. Postižený se nemůže zahřát ani pod dvěma peřinami a trpí třesavkou. Pomůže následující čaj: směs 1 čajové lžičky zeleného čaje, špetky mletého pepře, 3 hřebíčků a půl čajové lžičky mletého zázvoru zalijte 200 ml vroucí vody, 5-10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte po doušcích. Po třetím doušku se vám už bude teplo rozlévat po celém těle. Jakmile vypijete celý šálek, dojde k velkému pocení.
- Další recept na zimnici: smíchejte 20 g vrbové kůry a 20 g natě meduňky lékařské. Přelijte 1 lžíci směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte. Do tohoto čaje vymačkejte šťávu z půlky citronu a vypijte odvar dostatečně horký. Připravte směs 10 g natě pelyňku pravého, 10 g natě zeměžluči lékařské, 20 g listu vachty třílisté a 20 g květu měsíčku lékařského: přelijte 1 lžíci směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte dostatečně horké.
Tinktury proti chřipce
- Tinktura z třapatky nachové (echinacey) je velice účinná při chřipkovém onemocnění. Koupíte ji v každé lékárně. K prevenci používejte 15 kapek 3x denně. Při onemocnění si dejte 50 kapek do čaje a vypijte, potom každou hodinu 10 kapek. Dalších 7 dnů užívejte echinaceu 3x denně po 20 kapkách.
Doplňková léčba chřipky: inhalace
- Připravte směs 3 lžic máty peprné, heřmánku pravého a šalvěje lékařské: vše povařte 2 minuty v 1,5 1 vody a horkou páru 15-20 minut inhalujte. Pak se osušte a ulehněte.
- K inhalacím je vhodná i majoránka zahradní, mateřídouška úzkolistá nebo cibule kuchyňská. Tyto byliny odhlcňují a usnadňují dýchání.
Doplňková léčba chřipky: mast
Pro mastičku na rýmu potřebujeme 10 g majoránky zahradní a 50 g vyškvařeného sádla: sádlo rozpusťte a zamíchejte do něj majoránku. Nechte jeden den stát. Pak sádlo znovu jemně rozehřejte, sceďte a nalijete do dózy. Při rýmě vtírejte mast do nosu, na čelo nebo hrudník.
Doplňková léčba chřipky: zábaly
- Při vysokých teplotách jsou účinné zchlazovací zábaly a obklady uvedené níže a také zchlazující lázeň či sprcha.
- U slabých osob, kterým je snadno zima, a u dětí použijte obyčejný ručník, půlku ho namočte do studené vody a dobře vyždímejte. Mokrou část přiložte na horké tělo, potom místo oviňte suchou částí ručníku a ještě teplým šátkem nebo malou dekou. Lépe než na lůžku se provádí tento zábal ve stoje. Nemocný dá ruce za hlavu, mokrá část ručníku se ovine těsně pod pažemi kolem těla. Potom ovineme suchou část a pak šátek (deku). Nemocný ulehne a teple se přikryje. Po zahřátí asi za 20 minut zábal vyměníme. Opakujeme 4x a při čtvrtém zábalu, klesne-li horečka, nechte nemocného usnout a zábal sundejte za 2-3 hodiny. Nemocného utřete do sucha a přikryjete. Tento zábal můžete aplikovat i na celé tělo. Bezpečně a rychle sráží teplotu.
Doplňková léčba chřipky: obklady
- Bramborový obklad pomáhá především na uvolnění nosních dutin. Uvařte 2 větší oloupané brambory, slijte vodu a s mlékem je rozmačkejte na kaši. Vrstvu kaše naneste na plátěný kapesník, zabalte a teplé přiložíte na nos a čelo. Po vychladnutí vyměňte obklad za další teplý.
- Tvaroh „vytahuje“ horkost a léčí záněty. Měkký tvaroh prohřejte nad párou, až je dostatečně teplý. Na plátěné utěrce udělejte z teplého tvarohu placku a tu překryjte další utěrkou. Přikládejte na průdušky, na záda mezi lopatky.