Nazýváme tak nahromadění hnisu na ohraničeném místě (v dutině) nějaké tkáně. Dříve se absces nazýval také hlíza či vřed. Abscesy mohou nabýt velkých rozměrů a mohou se vyskytovat kdekoli v lidském těle. Abscesy vnitřních orgánů se léčí chirurgickým otevřením a vyčištěním. Rovněž těžké podkožní vředy musí být podrobeny chirurgickému zásahu, aby nenastala otrava krve.
Abscesy podkožní („hnisání“) prasknou obyčejně samy. Aby se hnisání urychlilo, přikládají se teplé kašovité obklady pro „uzrání“ a „změkčení“ abscesu.
Domácí léčba abscesu
- Časté zánětlivé abscesy hlásí, že tělo si krevní cestou zavleklo do různých míst hnisavé zárodky (nejčastěji stafylokoky či streptokoky). Nejde jenom o to, úspěšně se zbavit hnisající rány, ale vždy doporučuji nemocnému posilovat organismus a vyčistit krevní řečiště. Nejdůležitější je dieta a zlepšení látkové výměny: omezit masitou stravu, zvýšit příjem syrové zeleniny a ovoce, a hlavně konzumovat kysané zelí. Dále je důležité i otužování. Často navštěvujte parní saunu, která zlepší látkovou výměnu a zprostí tělo škodlivých látek.
- Čerstvá šťáva z rozrazilu potočního se používá vnitřně jako pročišťující prostředek při jarních kúrách, proti různým vyrážkám a kožním abscesům. Užívá se 100 g šťávy denně, nejlépe ráno na lačný žaludek.
Obklady na absces
- Obklady z vařené cibule kuchyňské, která má velice silné protizánětlivé a uklidňující účinky, jsou velmi účinné u kožního abscesu. Menší cibuli ponořte do vody a vařte 20 minut. Uvařenou cibuli rozmačkejte na čisté (přežehlené) plátno a přiložte na hnisající místo. Obklady vyměňujete po 4-5 hodinách. Nakonec místo omyjte čajem z heřmánku.
- Ze slané vody: pokud vředy nebo jakékoli záněty svědí, pomáhají obklady namočené ve slané vodě, které zmírňují svědění. 5 čajových lžiček soli rozpusťte v 1 l studené převařené vody, navlhčete v roztoku atu a přiložte na postižené místo, převažte plátnem nebo obvazem. Jakmile obklad oschne, znovu ho přelijte roztokem. Můžete postižené místo i mírně třít.
- Ze lněného semínka: odedávna se velice osvědčují obklady se lněným semínkem. Rozemelte lněná semena (například v kávovém mlýnku), přidejte trochu vody a svařte na kaši, kterou vložíte do plátěného pytlíku a přiložíte na postižené místo. Obklad po vychladnutí vyměňte.
- Obklady z bramborové kaše déle drží teplo a jsou v každé kuchyni po ruce. Uvařte celé brambory ve slupce. Uvařené oloupejte, rozmačkejte, zabalte do plátna a velmi teplý obklad přiložte na zanícené místo na 1 hodinu.
- Z popence obecného: teplé obklady namočené v popencovém odvaru přikládejte na vředy a těžce se hojící rány. 1 hrst popence obecného vhoďte do 300 ml vroucí vody, vařte 5 minut, 10 minut vyluhujte a sceďte.