Během spánku tělo obnovuje životně důležité zdroje. K tomu by se zdálo, že stačí spát 6–8 hodin denně. Ne každý dříč si ale takový luxus může dovolit. Kromě toho, že tělo potřebuje určitou dobu na zotavení, musíme pamatovat i na to, že poloha při spánku je pro kvalitní odpočinek velmi důležitá. Dnes si povíme o zdraví nebezpečných polohách spánku a o tom, jak správně usínat, abyste si prodloužili roky života.
POLOHA PŘI SPANÍ
Na břiše
Nejnebezpečnější poloha během spánku je poloha na břiše. Během spánku je krk v nepřirozeně zkrouceném stavu, což zhoršuje prokrvení mozku. Když člověk spí na břiše, má stlačené plíce a při nádechu se úplně neotevřou. Srdce tedy místo odpočinku pracuje více. Dochází ke stlačení močového měchýře a stlačení hrudníku vede ke ztrátě elasticity a atraktivity oblasti dekoltu.
Doktor Alex Mamatow varuje před spaním na břiše a v této poloze dovoluje spát pouze lidem s ideální páteří. Po spánku na břiše je možná bolest krku a necitlivost v pažích, protože během spánku si člověk nedobrovolně položí ruku pod břicho nebo pod hlavu. Navíc kvůli této poloze hrozí bolest hlavy.
Tato poloha má i výhody, například absence chrápání. Lidé s kolikou mohou také spát na břiše, aby se zabránilo vředům nebo gastritidě. Je důležité se v noci nepřejídat, pokud je člověk zvyklý spát na břiše. K výběru polštáře je třeba přistupovat zodpovědně: měl by být měkký, plochý a elastický. Vaše hlava by měla ležet na polštáři.
Na zádech
Poloha je mnohem lepší pro spaní, ale není ideální. V této poloze jsou ruce a nohy narovnané, páteř je v pohodlné poloze, nekroutí se ani neohýbá. Spaní na zádech se doporučuje lidem se skoliózou nebo srdečními problémy. Také spaní na zádech předchází vráskám, protože se vám v této poloze na obličeji netvoří faldíky a vrásky. Při spánku na zádech se může zastavit dýchání a mohou se objevit i tlakové skoky.
Bohužel právě v poloze na zádech je člověk k chrápání nejnáchylnější: čelist klesá a brání správnému dýchání. V této poloze je kontraindikováno spát těhotným ženám a lidem s astmatem. Polštář na spaní v poloze na zádech by měl být středně vysoký a středně měkký. Polštář by měl podpírat vaši hlavu, ale neměl by ji zvedat příliš vysoko.
Na straně
Tato poloha neuzavírá dýchací cesty, ale někdy může být chrápání obtěžující. A na krku a hrudníku v póze na straně se tvoří záhyby a záhyby, které se rozvíjejí v obličejové vrásky. Děti rády spí na boku s hlavou odhozenou dozadu – tato poloha může vést ke vzniku malokluze. Ideální poloha na spaní je poloha plodu, ale i zde existují nuance.
Chcete-li správně odpočívat v této poloze, musíte si vybrat svěží a hustý polštář. Lékaři říkají, že pro správnou polohu potřebujete 5 polštářů, ale vystačíte si s jedním velkým polštářem pro těhotné. Vyplňuje prostor pod krkem a zabraňuje prohýbání páteře, když je polštář mezi nohama. Instinktivně si člověk v takové poloze se špatným polštářem stáhne deku pod sebe, protože v této poloze může tělo dobře odpočívat a nenamáhat se.
REDAKČNÍ RADA
Někdy prostě musíte svému tělu věřit. Jak vidíte, všechny polohy na spaní mají své nevýhody i výhody. Pokud necítíte únavu nebo nepohodlí v páteři nebo svalech, pak volíte správnou polohu pro odpočinek vašeho těla. Lékaři však doporučují jít spát ve fetální poloze nebo na zádech, abyste alespoň usnuli ve správné poloze.
Neurologové považují za správné usínat na pravém boku s pokrčenýma rukama a nohama. V jaké poloze se vám nejlépe spí?
0 komentářů