Ischias – lidově se mu říká „ústřel“, „houser“ nebo „hexenšus“. Vzniká mechanickým drážděním páteřních struktur a vazů a/nebo potížemi s meziobratlovými ploténkami. To se projevuje bolestmi v kříži, hlavně při námaze a po prochlazení. Například při zdvihání břemene, doskoku apod. Postižený cítí prudkou bolest, vystřelující podél sedacího nervu až do nohy.
Bolest bývá někdy značná, postižený se nemůže hýbat, jindy nevydrží ležet a vyhledává různé úlevové pozice. Příčinnou je náhlý výhřez meziobratlové ploténky, což stlačuje nervové kořeny.
Domácí léčba, režimová opatření a doporučení
- Pravidelně udržujte svou fyzickou kondici vhodným cvičením. Cvičení jednak odstraňuje bolest a jednak je prevencí vzniku deformací.
- Udržujte optimální tělesnou hmotnost. Nadváha poškozuje páteř, která je rozhodující pro správné držení těla.
- Otužování je velmi prospěšné pro zádové svalstvo a posiluje tělesnou kondici.
- Předcházejte prochladnutí a chraňte oblast zad teplým oblečením.
- Důležitá je i pestrá strava. Jezte stravu bohatou na enzymy, čerstvou zeleninu a ovoce, celozrnné obiloviny, které mají velký obsah vitaminů skupiny B, vápníku, draslíku, hořčíku. Také pivovarské droždí je prospěšné pro zdravou funkci nervů. Vápník najdete například v sezamovém semenu, celozrnných obilovinách nebo zelenině.
- Pokud vás bolí v zádech, vyhýbejte se prudkým pohybům a nevhodnému přenášení těžkých břemen v předklonu.
- Dbejte na správnou chůzi, správnou polohu těla vsedě a správné provádění pohybů, abyste zabránili deformacím pohybového aparátu.
- Vhodné je střídání tepla a chladu – 4 minuty tepla a 2 minuty chladu (třeba ve sprše), výrazně to zlepší prokrvení oblasti.
- Jestliže vás postihne ústřel, nic neriskujte a svěřte se odborníkům. Zanedbání výhřezu ploténky může mít těžké a nezvratné následky (ochrnutí některých svalů ad.).
- Pupalkový olej užívejte vnitřně 2x denně. Je to vynikající protizánětlivý prostředek, jeho esenciální mastné kyseliny jsou důležité pro nervy.
Bylinné čaje
- Při bolesti v kříži připravte směs z 30 g tužebníku jilmového, 10 g popence obecného, 10 g kořene jehlice trnité a 5 g květu vratiče obecného: 1 vrchovatou čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 20 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně před jídlem.
- Připravte směs 20 g natě vřesu obecného, 20 g květu levandule lékařské, 10 g šištic chmelu otáčivého, 10 g natě meduňky lékařské: 1 čajovou lžičku směsi přelijte 150 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte dva šálky denně.
- Přelijte 1 lžíci lipových květů 200 ml vroucí vody, přikryjte a 10 minut vyluhujte, pak sceďte. Pijte denně 3-4 šálky mezi jídly nebo po jídle.
Tinktura
- Tinktura z ostropestřce mariánského dobře zabírá při problémech se zády jaterního původu.
Koupele
- Teplá koupel: 0,5 kg borovicového jehličí povařte 10 minut ve 2 1 vody, přisypte 100 g máty peprné, 10 minut vyluhujte a sceďte do vany. Koupel by měla trvat asi 20 minut. Neutírejte se, jen se zabalte do plátna, ulehněte na půl hodiny do postele a teple se přikryjte. Potom se utřete do sucha a znova ulehněte.
- Prokázaná pomoc proti akutnímu ischiasu – kopřivová lázeň: namočte 4 hrsti kopřivy dvoudomé na 12 hodin do 2 1 studené vody. Pak zahřejete do varu, pár minut povařte, sceďte a přidejte do koupele. Koupel trvá 20 minut. Neutírejte se, ale zabalte se do plátna nebo si oblečte bavlněný župan, ulehněte do postele na 1 hodinu a teple se přikryjte.
- Ovesná koupel odstraňuje tělesnou slabost: do velkého hrnce dejte ovesnou slámu (pokud ji nemáte, stačí i ovesné vločky). Povařte 15 minut, 10 minut vyluhujte a sceďte do koupele.
Obklady
- Výborné jsou obklady z horkých vařených brambor, do kterých přidejte postrouhanou syrovou cibuli, stroužek utřeného česneku a kousek nastrouhaného křenu. Teplé obklady přikládejte na postižené místo. Ulehněte a také se dobře přikryjte. Po zchladnutí obklad vyměňte. Opakujte 3x.
- Obklad z hořčičného semene: 1 balíček hořčičného semínka rozdrťte, dejte do bavlněného pytlíku a ponořte na 10 minut do horké vody. Trochu zchlaďte a přiložte pytlík se semínky na postižené místo asi na 10 minut. Pozor, semínko může dráždit kůži!
- Křenová placka: nastrouhaný kořen křenu smíchejte s malým množstvím mouky a másla, vytvarujete na tenkém plátně placičku a přiložte ji na bolavé místo. Předtím pokožku dobře namažte sádlem, neboť placka pálí, přitom ale dobře „vytáhne“ bolest. S moukou má křen mírnější pálivý účinek, vhodný na záda.
- Při bolestech zad se dávají obklady ze zázvoru. Půl čajové lžičky sušeného zázvoru přelijte 400 ml vroucí vody. Přikládejte teplé obklady a zakryjete silnou přikrývkou. Obklady vyměňujete, musí být stále teplé.