Popis

Vytrvalá, až 1 m vysoká bylina. Lodyha přímá, drsně chlupatá. Listy řapíkaté, kopinatě vejčité, drsně chlupaté, na okraji pilovité, řapík žlábkovitý. Květní úbory jednotlivé, koncové, jazykovité květy nachové, trubkovité květy hnědé, umístěné na vyklenutém květním lůžku, plevky z květů vyčnívající a pichlavé (odtud je také odvozen latinský rodový název rostliny, neboť slovo echinátus znamená ježatý nebo ostnitý jako ježek). Kvete v VII až IX.

echinaceaPůvod

Severní Amerika.

Využití

Z tradiční medicíny vyplývá použití třapatky nejlépe při výskytu symptomů naznačující nachlazení, infekcí horních a dolních cest dýchacích a infekcí močových cest. Jiné tradiční texty hovoří o výhodách použití třapatky při jakémkoliv onemocnění dýchacího traktu. Všechny tyto zdroje se však shodnou na použití třapatky nachové při onemocnění většinou infekčního charakteru, při kterém poklesl účinek imunitního systému.

Ví se, že severoameričtí indiáni používali třapatku při mnoha neduzích, z těch nejobyčejnějších lze zmínit rýmu, nachlazení, hojení drobných ranek a zánětů. Z těch závažnějších jsou nejvíce zajímavé hadí uštknutí, léčba pohlavních chorob a kožních potíží u koní. Obklady s třapatkou nachovou si indiáni přikládali po hmyzím štípnutím a po popáleninách. Žvýkáním kořene se snažili zmírnit bolesti zubů a infekce hrtanu.

Extrakt z třapatky byl používán ke zmírnění bolestí a suchého kašle. I klinické studie připisují významný účinek obsahových látek třapatky v boji proti infekčnímu onemocnění na molekulární úrovni a přisuzují jí prospěšné účinky stimulace imunitního systému při léčbě těchto onemocnění. Je pravdou, že v určité míře obsahové látky třapatky pomáhají při podpoře přirozené obranyschopnosti v boji proti vnitřním a vnějším patogenům.

K vnějšímu užití je možno extrakt z třapatky použít na špatně se hojící (ne hluboké) rány a zánětlivá kožní onemocnění. Jedna studie poukázala na zvířecích modelech možnost využití třapatky jako mírného antidepresiva, protože v menší míře zvyšovala koncentraci mozkových přenašečů na koncích nervových synapsí.

Účinné látky

Zastoupení farmakologicky nejzajímavějších látek jde od silic, přes pyrrolizidinové alkaloidy, estery kyseliny vinné, polysacharidy (mající zřejmě největší účinek imunostimulační), alifatické amidy, isobutylamidy až po třísloviny.

Tradiční dávkování

V tabletové formě je při prevenci dostačující menší dávka 100-150 mg 1-2x denně. Pokud je již choroba rozběhnutá a symptomy neztrácejí na síle, je vhodnější zvýšit sílu na 200 mg, který se poté může užívat až 3-4x denně. Aby byl pozorován patřičný efekt, je třeba užívat pravidelně po dobu minimálně 8 týdnů (zdroje se mohou lišit). Pokud je echinacea ve formě kapek, doporučuje se cca 15-20 kapek 3x denně.

Pro přípravu čajového odvaru se potřebuje 1-2 gramy sušené nati nebo kořene třapatky, které se přelijí 250 ml vody a nechá se takto až 15 minut louhovat. Scedí se a popíjí se nejlépe vlažné 2x denně. Odvar by měl být vždy co nejčerstvější. Během přípravy by mělo být dodržováno pravidlo o nepoužívání kovových předmětů.

Pokud si chceme připravit tinkturu, lze ji zhotovit pomocí 60% lihu, který napoměrujeme tak, aby celkový hmotnostní podíl kořene třapatky byl 30-60%. Je možné připravit i z čerstvé šťávy z nati či květů, která se lisuje za studena. Tu je poté vhodné stabilizovat právě lihem.

Pěstování

Třapatka je pěstována jako okrasná rostlina jako součást záhonů, volných výsadeb většinou ve větším množství podobného druhu, ale také jako rostlina léčivá. Zahradní kultivary mají mnoho specifických zabarvení s rozdílným druhem růstu. Co se týče samotného pěstování, jedná se o velmi tolerantní a nenáročnou trvalku. Preferuje sice slunná místa a propustné půdy, nicméně obsah živin může být nižší (a tedy nekvalitní) a lze ji pěstovat také na suchých a místech s polo stínem polo sluncem.

Množí se buďto semeny nebo dělením trsů či kořenovými řízky. Není vhodné echinaceu vysazovat pouze ve stinných místech a nezáleží, jestli je půda vlhká nebo suchá. V takovém případě pak může vydržet i dlouhá období sucha. Trsy třapatky mohou být vysazovány po drobných keřících v období jara nebo na podzim. Výhonky, které mají cca 10 cm, obvykle vyrostou do zdravé byliny, pokud jsou vysázeny v období kolem pozdního podzimu nebo rané zimy. Klíčení semen třapatky probíhá nejrychleji během dne při největších teplotních změn. Semínka se mohou nechat klíčit uvnitř nebo venku.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejnovější příspěvky

Pin It on Pinterest